Co musíte vědět před samotným mícháním.

 
  
 
liquid – kapalina sloužící k doplňování náplní elektronických cigaret. Typický liquid obsahuje propylen glykol (viz PG), 0-2.4% nikotinu a příchuť. Existují alternativní liquidy určené alergikům vyrobené výhradně na bázi polyethylen glykolu (viz PEG) nebo glycerínu (viz VG). Propylen glykol výborně přenáší chuť, ale má poněkud menší kouřivost. Glycerín je velmi špatný přenašeč chuti, ale vyvíjí mnoho kouře. V praxi se proto často používá směs těchto dvou látek, které se tak vhodně svými vlastnostmi doplňují. Polyethylen glykol (PEG) sice není látka zdraví škodlivá, ale je poměrně obtížné jí vyrobit v dokonalé čistotě (bez příměsi nežádoucích látek) a navíc může obsahovat bakterie, proto je lepší se liquidům na bázi PEG pokud možno vyhnout, neboť nemáte záruku, že výrobce použil surovinu v dokonalé kvalitě.
 
koncentrace – množství nikotinu v liquidu. Udává se v miligramech na 1 ml liquidu. Obvyklé hodnoty se pohybují od 0 do 24mg, výjimečně i více. Výrobci pro vyjádření koncentrace na lahvičkách často používají jen zkratky, většinou NO (bez nikotinu), LOW (6 mg), MED (11 mg), HIGH (16 mg), X-HIGH (24 mg nebo 36mg). Toto značení i odpovídající hodnoty nejsou jednotné a přesnou informaci je potřeba zjistit u výrobce či prodejce konkrétního liquidu.
 
PEG – zkratka pro polyethylen glykol, což je organická kapalina bez barvy a zápachu, užívaná mj. k výrobě alternativních liquidů pro elektronické cigarety (viz též PG, VG)
PG – zkratka pro propylen glykol, známý také pod názvem propan-1,2-diol (též 1,2-dihydroxypropan, methylethylglykol nebo methylethylenglykol). Je to zdravotně nezávadná organická kapalina bez barvy a zápachu s neuvěřitelně širokým spektrem použití, užívaná i k výrobě liquidů pro elektronické cigarety. Přibližně 1-2% lidí má na tuto látku vrozenou alergii a musí používat liquidy vyrobené na bázi polyethylen glykolu (viz PEG) nebo glycerínu (viz VG).
VG – zkratka pro vegetable glycerin (jedlý glycerín, glycerol), což je organická kapalina bez barvy a zápachu se sladkou chutí, užívaná mj. k výrobě alternativních liquidů pro elektronické cigarety. Oproti PG vyvíjí znatelně více kouře, hůře však přenáší chuť (viz též PG, PEG)
 
VPG- zkratka pro smíchané liguidy většinou v poměru 50% PG + 50% VG poměr se liší podle různých výrobců.
 
DIY - udělej si sám jsou různé sady bází a příchutí, které které se míchají doma podle své chuti. Lze si vybrat jak podle obsahu nikotinu tak podle složení a míchat v různých variantách. Jsou většinou v koncentracích 0, 6, 12, 18, 24 a 36mg, které jdou mezi sebou kombinovat v různých variantách a zrovna tak jdou kombinovat příchutě.
 Při míchání je nejlepší začít opatrně. A tak začínáme tak, že do 1ml báze dáme 1 kapku zvolené příchutě nebo jejich kombinace. Po promíchání je lepší to odložit na temné místo (při pokojové teplotě) a nechat uležet alespoň 48 hod. U některých příchutí se totiž chuť po uležení výrazně změní a tak je lepší dochucovat až se liquid rozleží. Výhoda je , že jde všechno opravit. Silná příchuť naředěním čistou bází a slabá příchuť, přidáním příchutě. Každý má chuťové pohárky nastavené jinak a tak co někomu chutná, druhý nesnese. Musí se také pamatovat na to, že plná chuť se vrátí až tak po půlroce nekouření pyro cigaret a tak je třeba s tím počítat.